Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia a obținut trofeul „Cupa Camarazii LMP“ 2024, iar Divizionul Nave Speciale Mangalia a fost recompensat cu premiul Fair Play.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Finala Turneului Internațional de Minifotbal „Cupa Camarazii LMP”

Recent s-a desfășurat ediția a treia a turneului internațional de minifotbal „Cupa Camarazii LMP”, la care au participat 21 de echipe militare. Competiția a avut loc în județul Constanța, la Arena Mobisho Sport din stațiunea Neptun, și s-a încheiat cu victoria Batalionului 136 Geniu „Apulum” din Alba Iulia.

Rezultatele Finale

În cadrul finalei, Batalionul 136 Geniu „Apulum” a învins Armata B 300 Galați cu scorul de 2-1. Pe podium, locul trei a fost ocupat de Comandamentul Logistic Întrunit, care a câștigat finala mică împotriva echipei Army Buzău.

Premierea și Distincțiile

Capitanul Gheorghiță Gabriel Radu, președintele Ligii Militarilor Profesioniști (LMP), a înmânat Trofeul „Cupa Camarazii LMP” câștigătorilor. Cupa mijlocie a fost oferită de Dănuț Albu, președinte de onoare al LMP, iar Cupa mică a fost înmânată de capitanul Florin Lar.

De asemenea, capitanul Ionuț Neagu, membru al Consiliului Director și administrator LMP, a acordat trofee celor trei cei mai buni jucători ai turneului: Alexandru Vlasie de la Armata B 300 Galați, desemnat cel mai bun portar; Marcel Domșa de la Batalionul 136 Geniu „Apulum”, golgheterul turneului; și Silviu Mureșan, tot de la Batalionul 136 Geniu „Apulum”, considerat cel mai bun jucător al competiției.

Cupa Fair Play a fost oferită echipei de minifotbal a Divizionului Nave Speciale Mangalia.

Mesajul Organizatorilor

„Ediția din acest an a Turneului Cupa Camarazii LMP a subliniat din nou importanța sportului de echipă în construirea camaraderiei și întărirea relațiilor de prietenie între militari! Echipele au fost motivate să lupte pentru trofee, iar finala a stabilit clasamentul celor mai bune echipe: Batalionul 136 Geniu „Apulum” Alba Iulia, Armata B 300 Galați și Comandamentul Logistic Întrunit. Organizatorii mulțumesc tuturor echipelor participante și gazdelor competiției! Turneul s-a încheiat, dar prieteniile create și pasiunea pentru minifotbal rămân! Povestea continuă, să ne reîntâlnim sănătoși!”, au transmis organizatorii.

Ediția Anterioară

În ediția precedentă, trofeele au fost acordate de foști mari fotbaliști, iar echipa UM 01769 Comunicații Bacău a fost declarată campioană, primind cupa din partea lui Helmuth Duckadam. FOS Tg Mureș a ocupat locul doi, iar Armata B 300 Galați s-a clasat pe locul trei.

Cupa Fair Play a fost înmânată echipei Divizionul 50 Corvete Mangalia, iar „Lingura de lemn” a revenit echipei Nava 281 Constanța. De asemenea, s-au acordat premii individuale precum golgheterul turneului, cel mai tehnic jucător și cel mai bun portar, fiecare premiu fiind înmânat de personalități din domeniul sportului.

„Cupa Camarazii LMP“ la Neptun: Ediția a treia cu 21 de echipe militare

În stațiunea Neptun, se desfășoară ediția a treia a competiției „Cupa Camarazii LMP“. Acest eveniment adună un număr impresionant de 21 de echipe militare, care se vor întrece în meciuri de minifotbal. Competiția a devenit un punct de întâlnire important pentru sportivi și susținători, oferind nu doar ocazia de a demonstra abilități sportive, ci și de a întări camaraderia dintre participanți.

Organizatorii au pregătit un program variat, iar atmosfera competitivă promite momente de intensitate și fair-play. Evenimentul este deschis publicului, care este așteptat să vină în număr cât mai mare pentru a susține echipele și a se bucura de spectacolul sportiv oferit.

Este important de menționat că activitatea jurnalistică se bucură de o exonerare de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, cu condiția respectării unui echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal. Informațiile prezentate în acest articol sunt de interes public și provin din surse publice deschise.