Vicențiu Culea, reprezentant al Axiopolis Cernavodă, a câștigat trei medalii la Balcaniadă, dintre care două de aur. Alte nume care au obținut podiumul.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Bilanț impresionant pentru România la Campionatul Balcanic 2024

Campionatul Balcanic în aer liber dedicat atleților veterani, desfășurat la Bar, în Muntenegru, a fost un real succes pentru delegația României, care a reușit să obțină un total de 124 de medalii. Dintre acestea, 66 au fost de aur, 33 de argint și 25 de bronz, consolidându-și astfel poziția de lider în competiție.

Contribuția sportivilor de pe litoral

Printre cei care au contribuit la această performanță s-au numărat soții Vicențiu și Mihaela Mădălina Culea, membri activi ai clubului Axiopolis Cernavodă. Aceștia s-au întors de la Balcaniadă cu un total de șapte medalii. Vicențiu a obținut aurul la aruncarea ciocanului (5 kg) și la aruncarea ciocanului greu (9 kg), precum și argintul la aruncarea discului. Mihaela Mădălina a câștigat trei medalii de argint la aruncarea ciocanului de 4 kg, la aruncarea ciocanului de 9 kg și la aruncarea discului, plus o medalie de bronz la aruncarea greutății.

Performanța lui Marius Saioc

Un alt atlet remarcabil a fost Marius Saioc din Mangalia, care a devenit campion balcanic la săritura în lungime, cu o performanță de 5,34 m, la categoria M50. Marius a subliniat că a fost un concurs reușit și a mulțumit familiei și echipei României pentru sprijinul acordat.

România pe primul loc în clasamentul general

România a terminat competiția pe prima poziție în clasamentul general, cu un total de 124 de medalii, urmată de Grecia și Turcia. La feminin, echipa României s-a clasat pe locul secund, iar la masculin a ocupat prima treaptă a podiumului. Federația Română de Atletism a felicitat toți atleții pentru realizările lor remarcabile.

Performanțele la Campionatul Național

Vicențiu Culea, în calitate de antrenor, a obținut anterior patru medalii la Campionatul Național în aer liber, demonstrând astfel talentul său atât ca sportiv, cât și ca mentor. Familia Culea a fost din nou prezentă pe podium, fiecare dintre ei câștigând câte patru medalii. Vicențiu a obținut trei medalii de aur și una de argint, în timp ce Mihaela a devenit campioană națională și a câștigat două medalii de argint.

Dumitru Iftime, un campion versatil

Atleții veterani de pe litoral au continuat să strălucească și la alte competiții. Dumitru Iftime, reprezentând ACS Ultra Run Constanța, a obținut rezultate notabile la Campionatul Național masters de alergare pe șosea pe distanța de 10 km, demonstrând astfel versatilitatea sa ca atlet.

Performanțe remarcabile în atletismul românesc

Recent, un sportiv din București a obținut locul întâi la categoria M65, cu un timp de 46:25, la Campionatul Național de duatlon sprint desfășurat la Ploiești, unde s-a clasat din nou pe prima treaptă a podiumului, la categoria de vârstă 65+, reprezentând Atena Sport Club Constanța.

Aur și argint în familie

La Naționalele de 10 km șosea, soții Alexe au avut o performanță deosebită. Iulică Alexe, fost legitimat la CS Farul Constanța în tinerețe, a câștigat medalia de aur cu un timp de 39:07, iar soția sa a obținut medalia de argint. „Aur și argint în familie!“ a declarat mândru Iulică Alexe.

Iulică Alexe a practicat atletismul la CS Farul în anii ’80, sub îndrumarea regretatului antrenor Dumitru Mihăilescu. Printre colegii săi de antrenament s-au numărat Gheorghe Romașcanu, Marian Piron și Alexandru Pop. Pe lângă atletism, Iulică a fost și fotbalist în tinerețe, devenind campion național la disciplina la care a excelat.

O cursă ușoară pentru Vasile Apetroaie

La Semimaratonul Brăila 2024, Vasile Apetroaie din Eforie Nord a reușit să obțină locul întâi la crosul de 11 km. „Cea mai ușoară cursă din ultimii 7 ani, 11 km – 42 minute și 33 secunde. Se putea chiar și 41 de minute!“ a scris atletul veteran pe o rețea de socializare.

Întoarcerea lui Petru – Andrei Condurache

Un alt atlet veteran, Petru – Andrei Condurache din Valu lui Traian, a revenit în competiții după o lungă absență, demonstrând o determinare remarcabilă. În luna decembrie 2024, acesta va împlini 74 de ani.

„După accidentarea de la Campionatul european de maraton din Madeira, de unde a revenit cu medalie de aur la concursul pe echipe, a urmat un an și jumătate de recuperare și o operație la genunchi. În cele 2.5 luni de când s-a reapucat de alergat, a reușit să recupereze mult. A parcurs toți cei 21 de km ai unui semimaraton, dar, din păcate, nu suficient de repede pentru a urca pe podium. Totuși, participarea la Campionatul mondial de semimaraton, desfășurat la Göteborg, în Suedia, este un motiv de mândrie. Bravooooo, moșule, ține-o tot așa! Podiumul sănătății l-ai cucerit deja!“, a declarat soția sportivului din Valu lui Traian.