CSM Constanța obține o victorie de 95-85 în fața vicecampioanei Finlandei, Peli Karhut, la startul competiției FIBA EuroCup Women.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Victoria istorică a SM Constanța în FIBA EuroCup Women

SM Constanța a obținut o victorie remarcabilă, înregistrând un rezultat de 95-85 pe terenul vicecampioanei Finlandei, Peli Karhut. Acest meci a marcat debutul echipei în grupele FIBA EuroCup Women și reprezintă prima victorie din istoria clubului în competițiile europene.

Baschetbalistele constănțene au avut un început promițător în Grupa F, controlând jocul de la început până la final. La pauză, scorul era 47-38 în favoarea echipei antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu. Deși au pierdut sfertul al treilea, fetele au gestionat cu înțelepciune ultimele 10 minute, reușind să se impună fără emoții în fața adversarelor.

Zada Williams a fost cea mai strălucitoare jucătoare, încheind meciul cu un double double, având 22 de puncte și 12 recuperări, alături de 4 pase decisive. Gabriela Mărginean a contribuit de asemenea, cu 18 puncte, 5 pase decisive și o recuperare. Alte contribuții importante au venit din partea lui Dedić (9 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive), Džombeta (9 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive), Irimia (8 puncte, 0 recuperări, 1 pasă decisivă), Živković (8 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă), Delić (7 puncte, 3 recuperări), Logic (7 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive), Gödri-Părău (4 puncte, 0 recuperări, 3 pase decisive) și Ghizilă (3 puncte, 0 recuperări, 2 pase decisive).

Felicitări jucătoarelor și staff-ului pentru această realizare remarcabilă! Campioana României se pregătește acum pentru următorul meci din FIBA EuroCup Women, care va avea loc la Constanța, împotriva vicecampioanei Germaniei, Rutronik Stars Keltern, miercuri, 16 octombrie, de la ora 20.00.