Farul Constanța a fost în avantaj în fața campioanei FCSB până în minutul 88, însă a cedat în prelungiri din cauza unui penalty decis cu ajutorul VAR!

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 157

Sursa foto:

0:00

Farul Constanța Înfruntă FCSB în Superligă

Farul Constanța a jucat astăzi, 9 august 2024, un meci din etapa a cincea a Superligii 2024/2025, în deplasare împotriva campioanei FCSB. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-2 (1-2). „Marinarii” au fost foarte aproape de a obține o nouă victorie, conducând cu 2-1 în minutul 88. Două goluri ale FCSB-ului, unul în minutul 88 și altul în minutul 90+2, dintr-un penalty acordat după analiza VAR, au decis soarta meciului. Marcatorii au fost Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+2 – din penalty), Vînă (4) și Grigoryan (43).

Farul a ratat ocazia de a obține cea de-a doua victorie consecutivă în acest sezon, chiar pe terenul campioanei FCSB. Duelul dintre cele două echipe a fost unul spectaculos, cu alb-albaștrii în avantaj de două ori, dar în cele din urmă, bucureștenii au reușit să răstoarne soarta meciului, câștigând cu 3-2, după un final dramatic.

Componența Echipei

FCSB, antrenată de Elias Charalambous, a folosit următorii jucători: Târnovanu – Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru – Alhassan (46 Olaru), Edjouma (46 Șut) – Ștefănescu, Luis Phelipe (61 Miculescu), Muși (50 Pandele) – D.Popa (46 A.Băluță). Rezervele au fost Vlad – V.Crețu, Haruț, Kiki, Lixandru, Ngezana.

Farul, condusă de Gheorghe Hagi, a avut următoarea formulă de echipă: Buzbuchi – M.Popescu, Bălasa (63 Dănuleasă), Gustavo, Ganea – Vînă, Nedelcu (63 Queiros), Grameni (63 Sîrbu) – Iancu (51 Dican), Rivaldinho (57 Casap), Grigoryan. Rezervele au fost Ducan – Grosu, Radaslavescu, N.Popescu, Doicaru, Stoian, Ciobanu.