Atleții de la CSM Constanța au obținut 13 medalii la Cupa României.

Moderator Dobrogea Online 123

Sursa foto:

0:00

Rezultate Remarcabile la Cupa României de Atletism

Stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București a fost scena competiției Cupei României de atletism, destinată sportivilor seniori și celor Under-23.

CSM Constanța a adus un lot impresionant format din 11 atleți, care au reușit să obțină un total de 13 medalii. Dintre acestea, trei au fost de aur, cinci de argint și cinci de bronz.

Performanțe de Vârf

Atleții de la CSM Constanța s-au remarcat prin rezultate excelente. Ioana Colibășanu a ocupat prima poziție la triplusalt, sărind 12.85 metri, iar Matei Ionescu s-a impus la greutate cu o aruncare de 14.72 metri. De asemenea, ștafeta de 4×100 metri, compusă din David Ciolpan, Petre Marian, Dragoș Silvestru și Marian Andrei, a câștigat aurul cu un timp de 41.51 secunde.

Medalii de Argint și Bronzi

Pe locul doi s-au clasat Alexia Dospin la lungime (5.62 metri) și triplusalt (12.62 metri), Marian Andrei la 100 de metri (10.60 secunde) și 200 de metri (21.83 secunde), precum și Cristian Valentin Radu la triplusalt, cu o săritură de 15.20 metri, fiecare dintre ei obținând medalii de argint.

Medaliile de bronz au fost câștigate de Dragoș Silvestru la 110 metri garduri (14.58 secunde), Matei Ionescu la disc (46.20 metri), Ioana Colibășanu la lungime (5.62 metri), David Ciolpan la lungime (7.11 metri) și Petre Marian la triplusalt (14.69 metri).