Cătălin Chirilă a obținut victoria în finala B și s-a clasat pe locul 9 în proba de canoe simplu 1.000 m.

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 137

Sursa foto:

0:00

Cătălin Chirilă câștigă finala B la canoe simplu la Jocurile Olimpice Paris 2024

După ce nu a reușit să se califice în finala A la canoe simplu pe distanța de 1.000 m, Cătălin Chirilă, sportiv din Tulcea, a concurat astăzi, 9 august 2024, în finala B, pe care a reușit să o câștige, obținând astfel locul 9 în clasamentul general.

Finala B a fost cu totul diferită față de semifinala care i-a adus durere. La ponton, Cătălin a declarat ferm că va lăsa în urmă frustrarea și va alege să lupte. A trecut primul linia de sosire, demonstrând nu doar abilitatea sa fizică, ci și o provocare mentală importantă, pregătind terenul pentru viitoarele competiții. Mesajul său subliniază faptul că nu munca grea l-a speriat, ci mai degrabă răbdarea de a aborda fiecare provocare cu calm, fără a lăsa emoțiile să preia controlul.

„Nu este o dramă, sunt tot eu. Am învățat o lecție valoroasă ca sportiv și ca om. Toată lumea se aștepta să obțin o medalie, ceea ce a generat o presiune negativă. Credeți-mă, eu sunt cel mai afectat. După semifinală, am tras o linie și am realizat că această cursă din finala B reprezintă începutul unui nou ciclu olimpic, care se va încheia la Los Angeles 2028!” a declarat Cătălin, asumându-și eșecul și privindu-l ca pe o oportunitate de a evolua.