Ciclistul Cristian-Dicran Boiagian, de la CSM Constanța, a obținut o medalie la cea de-a patra ediție a Cupei Toamnei.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Cristian-Dicran Boiagian, pe podium la Cupa Toamnei

Ciclistul Cristian-Dicran Boiagian a reușit să obțină o performanță remarcabilă în cadrul celei de-a patra ediții a Cupei Toamnei, desfășurată pe un traseu stradal, sub forma unui circuit pe „bulevardul muzeelor”, Șoseaua Kiseleff din capitală. Sprintul final a fost decisiv pentru sportivul de la CSM Constanța, care a reușit să termine pe locul al doilea în categoria B, dedicată sportivilor cu vârste între 11 și 12 ani. Această competiție s-a dovedit a fi una dintre cele mai disputate, menținând spectatorii în suspans până în ultima clipă.

De asemenea, evenimentul a reprezentat etapa a V-a și ultima din cadrul Cupei României la Șosea pentru Copii 2024. Cristian-Dicran Boiagian, antrenat de Victor Bănescu, a încheiat sezonul competițional pe locul al treilea în clasamentul general al Cupei României, după ce a fost o prezență constantă pe podium în cele cinci etape ale competiției.

Sezonul 2024 se dovedește a fi unul de succes pentru Cristian-Dicran Boiagian, care a obținut două titluri de campion național, atât în proba de contratimp, cât și în cea de fond, alături de o medalie de bronz în cadrul Cupei României de Șosea pentru Copii.