Ciclistul Cristian – Dicran Boiagian, pe podium la Cupa Toamnei, pe „bulevardul muzeelor“.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Performanță remarcabilă pentru ciclistul Cristian-Dicran Boiagian

Ciclistul Cristian-Dicran Boiagian, reprezentant al CSM Constanța, a reușit să se claseze pe podium în cadrul celei de-a patra ediții a Cupei Toamnei, o competiție desfășurată pe un circuit stradal pe „bulevardul muzeelor“, situat pe Șoseaua Kiseleff din capitală.

În sprintul final, sportivul din Constanța a obținut locul 2 în una dintre cele mai palpitante curse de la categoria B, destinată copiilor cu vârste între 11 și 12 ani, menținând spectatorii în suspans până la ultima secundă.

Evenimentul a reprezentat și etapa a V-a, ultima din Cupa României la Șosea pentru Copii 2024. Cristian-Dicran Boiagian, pregătit de antrenorul Victor Bănescu, a încheiat competiția pe locul 3 în clasamentul general al Cupei României, după o serie de cinci etape în care a fost o prezență constantă pe podium.

Un sezon deosebit pentru Cristian-Dicran Boiagian

Sportivul a avut un sezon 2024 foarte reușit, câștigând două titluri de campion național, atât la proba de contratimp, cât și la cea de fond, precum și o medalie de bronz în cadrul Cupei României de Șosea pentru Copii. Mesajul echipei CSM Constanța este unul de felicitare: „Hai, Constanța!“