CSM Constanța, la un pas de victorie în confruntarea cu Ystads IF. Final dramatic!

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Meciul CSM Constanța – Ystads IF se încheie la egalitate

Echipele masculine de handbal CSM Constanța și Ystads IF au terminat partida de marți, 8 octombrie 2024, cu un rezultat de 29-29, în prima etapă a Grupei D din EHF European League, desfășurată pe litoral.

Un meci intens la Sala Sporturilor

Partida a fost una plină de intensitate, desfășurată în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța, având un final dramatic. Gazdele au avut oportunitatea să se impună, dar au încheiat meciul la egalitate.

Emoțiile meciurilor europene au fost resimțite din plin, cu echipa fiind atât de aproape de victorie.

Parade decisive și revenire spectaculoasă

În absența lui Dani Vasile, Vlad Rusu a fost eroul echipei, cu parade esențiale în repriza a doua. Handbaliștii de la CSM Constanța, încurajați de un public entuziast, au reușit să întoarcă soarta meciului după o primă repriză în care au fost conduși (11-13). La final, au avut un avantaj de două goluri, dar au fost egalați și au ratat ocazia de a închide meciul cu o victorie în ultimul atac.

Statistici și următoarele meciuri

În cadrul echipei vicecampioanei României, Vlad Rusu a înregistrat 13 intervenții, având un procentaj de 43,3%. Alți jucători care au contribuit sunt: Vasile 4, Aliokhin 8 goluri, Ravnić 4, Mouriño 3, Buzle 3, Ilie 2, Andrei 2, Căbuț 2, Nistor 1, Drăgan 1, Nikolić 1, Komogorov 1, Szász 1, Chikovani și Stanković.

Felicitările merg către jucători și staff pentru determinarea de care au dat dovadă! De asemenea, un mulțumesc tuturor celor care au fost alături de echipă în Sala Sporturilor. CSM Constanța începe sezonul european cu un punct în Grupa D și își îndreaptă atenția spre meciul din 15 octombrie, în Polonia, împotriva echipei Chrobry Glogow.

Meci în Liga Zimbrilor

Până la următorul meci european, CSM Constanța va disputa o partidă în Liga Zimbrilor, confruntându-se cu CSM Vaslui, vineri, 11 octombrie, de la ora 18:00, tot în Sala Sporturilor. Suporterii sunt așteptați să susțină echipa!