Delvine Relin Meringor, reprezentanta României, a obținut locul 7 la maraton.

Moderator Dobrogea Online 167

Sursa foto:

0:00

Delvine Relin Meringor, pe locul 7 la maratonul olimpic

Reprezentanta României, Delvine Relin Meringor, a ocupat locul 7 în cursa feminină de maraton desfășurată astăzi, 11 august 2024, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Sportiva, originară din Kenya, a avut o prestație remarcabilă, stabilindu-se încă de la început în grupul de frunte. După primele 25 de kilometri, Meringor se afla pe poziția a 8-a, însă antrenată de Karol Șanta, a reușit să își depășească limitele și să termine cursa pe locul 7, cu un timp de 2:24:56, care reprezintă cel mai bun rezultat al său din acest sezon.

Cursa maratonului și rezultatele

Cursa a fost caracterizată de un ritm rapid, impus de atleta olandeză Sifan Hassan, care a obținut medalia de aur cu un nou record olimpic, finalizând în 2:22:55. Pe locul 2 s-a clasat Tigst Assefa din Etiopia, cu un timp de 2:22:58, iar medalia de bronz a fost câștigată de Hellen Obiri din Kenya.

Reflecții post-cursă

Delvine Meringor, prima sportivă română calificată pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024, s-a declarat mulțumită de performanța sa. „Cursa a fost bună, am avut multe suferințe, dar la final a fost bine. Locul 7 este foarte bun pentru mine și sunt mulțumită,” a afirmat ea.

Cealaltă reprezentantă a României, Joan Chelimo, a abandonat cursa. Aceasta a fost ultima competiție în care a evoluat un sportiv român la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, evenimentul încheindu-se astăzi, iar seara fiind programată festivitatea de închidere.