FCSB a obținut calificarea în etapa principală a Europa League după succesul în fața echipei LASK.

Moderator Dobrogea Online 131

Sursa foto:

0:00

FCSB obține o calificare dramatică în Europa League

FCSB a reușit să se califice în faza principală a Europa League la fotbal, după o victorie strânsă împotriva echipei austriece LASK Linz, cu 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul Steaua din București. Această partidă a fost a doua manșă a play-off-ului, iar prima s-a încheiat cu un rezultat de 1-1 la Linz. Decisiv pentru soarta meciului a fost Darius Olaru, care a marcat în minutul 90+3.

FCSB a început meciul cu un joc promițător, însă austriecii au preluat controlul pentru o perioadă. Ziereis a avut o ocazie bună în minutul 10, dar a ratat ținta cu o lovitură de cap. Târnovanu, portarul echipei gazdă, a intervenit eficient în minutul 15, respingând o lovitură de la distanță a lui Taoui.

În partea a doua a jocului, oaspeții au fost mai activi, dar Târnovanu a continuat să își facă datoria, respingând un șut periculos trimis de Taoui în minutul 50. Usor a avut, de asemenea, o șansă de a marca, dar a șutat imprecis pe lângă colțul lung al porții în minutul 52.

În final, în minutul 90+3, Darius Olaru a reușit o incursiune pe flancul stâng și a marcat cu un șut imparabil sub transversală dintr-un unghi închis, asigurând astfel victoria și calificarea echipei roș-albastre în Europa League.