Gemenii Marica și Țiripan, de zece ori pe podium la „Cupa Aradului“

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Rezultate Promițătoare pentru Clubul Axiopolis Cernavodă la Cupa Aradului

Echipa de aruncări a secției de atletism a Clubului Sportiv Axiopolis Cernavodă, antrenată de Vicențiu Culea, a avut o participare remarcabilă la Cupa Aradului, unde sportivii au concurat la probele de aruncarea ciocanului, disc și suliță.

Performanțele Sportivilor

Rezultatele obținute de sportivi au fost excelente:

La aruncarea ciocanului, Alexandru Marica a reușit să se claseze pe locul 2, cu o performanță de 56,80 m. Fratele său geamăn, Bogdan Marica, s-a situat pe locul 3, având o aruncare de 52,60 m. Prima poziție a fost ocupată de un sportiv din Ungaria.

În proba de aruncare a discului, Bogdan Marica a câștigat locul 1, cu o aruncare de 42,60 m, în timp ce Alexandru Marica a obținut locul 2, cu 39,40 m.

La aruncarea suliței, Alexandru Marica a dominat competiția, impunându-se pe locul 1, iar Bogdan Marica a terminat pe locul 2.

Reprezentanții Clubului la Categoria Copii

La categoria copii 1, Clubul Axiopolis Cernavodă a fost reprezentat de gemenii Ionuț și Andrei Țiripan. Andrei a excelat la aruncarea ciocanului, câștigând locul 1 cu un record personal de 41,96 m, utilizând un ciocan de 3 kg. Ionuț l-a urmat în clasament, obținând locul 2 cu 27,75 m, deși nu este proba la care se antrenează de obicei.

În proba de aruncare a discului, Ionuț Țiripan a ocupat locul 2, iar Andrei a câștigat locul 1, cu o aruncare de 37,80 m, iar Ionuț a înregistrat 28 m.