În ce poziție se situează România în clasamentul medaliilor?

Moderator Dobrogea Online 147

Sursa foto:

0:00

România, pe locul 23 în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice Paris 2024

România a terminat pe locul 23 în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, competiție care s-a încheiat astăzi, 11 august 2024. Sportivii români au reușit să obțină un total de nouă medalii, dintre care trei de aur, patru de argint și două de bronz.

Medaliile de aur

Printre cei care au adus medalii de aur pentru România se numără David Popovici, care a excelat la natație în proba de 200 m liber. De asemenea, echipa formată din Florin Enache și Andrei Cornea a câștigat aurul la canotaj în proba de dublu vâsle. Nu în ultimul rând, echipajul de canotaj 8+1, format din Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu, a obținut, de asemenea, medalia de aur.

Medaliile de argint

Medaliile de argint au fost obținute de Simona Radiș și Ancuța Bodnar în proba de dublu vâsle la canotaj, precum și de Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel în proba de dublu rame. Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au câștigat argintul în proba de dublu vâsle categorie ușoară, iar Mihaela Cambei a adus o medalie de argint în competiția de haltere la categoria 49 kg.

Medaliile de bronz

România a obținut două medalii de bronz, una dintre acestea fiind câștigată de David Popovici la natație în proba de 100 m liber, iar cealaltă de Ana Maria Barbosu în finala de la sol la gimnastică.

Clasamentul pe națiuni

În fruntea clasamentului pe națiuni s-au aflat Statele Unite ale Americii, China și Japonia. Primele zece locuri au fost completate de Australia, Franța, Olanda, Marea Britanie, Coreea, Italia și Germania.

Festivitatea de închidere

Festivitatea de închidere a Jocurilor Olimpice va avea loc în această seară, începând cu ora 22:00.