Ionela Cozmiuc obține calificarea pe primul loc în semifinalele Campionatului Mondial de Canotaj din Canada

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 195

Sursa foto:

0:00

Campionatele Mondiale de Canotaj la St. Catharines, Canada

În perioada 18-25 august, orașul St. Catharines din Canada găzduiește Campionatele Mondiale de Canotaj, un eveniment important pentru sportivii din întreaga lume. România este reprezentată de echipaje care concurează la diferite categorii de vârstă: Under-19, Under-23 și seniori.

Performanțele sportivilor români

În competiția de ieri, 20 august, sportivii români au obținut rezultate remarcabile:

• Seniori: Ionela Cozmiuc la categoria LW1x a obținut Locul 1, asigurându-și calificarea în Semifinala A/B.
  • Under23: Andrei Mândrilă și Claudiu Neamțu la BM2- s-au clasat pe Locul 1, calificându-se astfel în Semifinala A/B.
  • Under23: Echipa formată din Mariana Dumitru, Manuela-Gabriela Lungu, Emanuela Ciotău și Patricia Cireș a câștigat Locul 1 la BW4x, având astfel acces în Finala A.
  • Under23: La BW8+, echipajul format din Daria Dinulescu, Larisa Bogdan, Estera Vîlceanu, Georgiana Blanariu, Delia Mirabela Gradinaciuc, Emanuela Ciotău, Patricia Cireș, Elena-Diana Suta și Rucsandra-Ioana Bucșa a obținut Locul 2, calificându-se în Finala A.

Probele programate pentru astăzi

Competiția continuă și astăzi, cu următoarele probe programate, conform orei României:

• Under23: 21:50 – BM4- (semifinala A/B)
  • Under23: 22:30 – BM2- (semifinala A/B)
  • Under19: 17:34 – JM2- (calificare)
  • Under19: 18:04 – JW2x (calificare)
  • Under19: 18:54 – JW1x (calificare)

Sportivii români continuă să demonstreze talent și determinare în această competiție internațională, având ca obiectiv obținerea celor mai bune rezultate.