Micii luptători au obținut medalii la Campionatul Național

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Sportivii de la CS Medgidia se remarcă la Campionatul Național de Lupte

Sportivii secției de lupte a Clubului Sportiv Medgidia au avut o participare deosebită la Campionatul Național de Lupte, desfășurat la Buzău. La categoria Under-10, clubul a fost reprezentat de șase tineri luptători, dintre care trei fete și trei băieți, care au obținut rezultate remarcabile.

Rezultatele obținute de băieți

Băieții au reușit să se claseze astfel:

• Mangri Vlad – Locul 1
  • Munteanu Andrei – Locul 2
  • Crucerul Eduard – Locul 6

Pe echipe, băieții au obținut locul 3 în competiția cluburilor.

Performanțele fetelor

Fetele au avut, de asemenea, o evoluție deosebită:

• Astefanesei Maia Maria – Locul 1
  • Burcea Maria – Locul 2
  • Mîrlaneanu Adelina – Locul 5

Aceste rezultate au contribuit la clasarea echipei pe locul 2 în competiția pe cluburi.

Rezultate Under-8

La categoria Under-8, CS Medgidia s-a evidențiat prin:

• Gheorghe Dalia Sorina – Locul 2
  • Vasile Ștefania – Locul 3

Sprijinul Primăriei Medgidia

CS Medgidia beneficiază de sprijinul Primăriei Medgidia, ceea ce contribuie la dezvoltarea sportivilor.

Rezultate pozitive la turneul de rugby juniori

Echipele de rugby juniori de la CS Medgidia au participat cu succes la un turneu organizat la București, în cadrul Asociației Municipale de Rugby București (AMRB). La categoria U10, rezultatele au fost:

• ACS Academy – CS Medgidia 25-10
  • Șoimii București 2 – CS Medgidia 10-30

Echipa U10 a reușit să câștige meciul împotriva Șoimilor București, demonstrând o prestație solidă.

Rezultate U12

La categoria U12, CS Medgidia a obținut următoarele rezultate:

• CS Olimpia Flamingo – CS Medgidia 20-05
  • CSS Steaua București – CS Medgidia 10-35

Echipa U12 s-a impus categoric în cel de-al doilea meci, evidențiind un joc bine organizat.

Desfășurarea turneului

Deși copiii au avut o zi solicitantă, plecând spre București la ora 05:45, aceștia s-au comportat admirabil, dovedind că pot face față provocărilor unui turneu de amploare. Felicitări echipelor pentru dăruirea și performanțele obținute!

Victoriile fetelor la mini-volei

Fetele de la CS Medgidia au avut o evoluție reușită în cadrul Turneului I de mini-volei, organizat la Medgidia, obținând următoarele victorii:

• CS Medgidia – Flamingo 3-0
  • CS Medgidia – CSM Constanța (A) 3-0
  • CS Medgidia – CSM Constanța (B) 3-0

Echipa antrenată de Cătălin Lelea a terminat turneul pe locul 1 în grupă, fără a pierde vreun set. Felicitări echipei pentru performanțele excelente!

Participarea la Semimaratonul AS Călărași

Sportivii secției de atletism a CS Medgidia au avut o participare impresionantă la toate cele trei curse ale Semimaratonului AS Călărași, ediția a 3-a:

Cursa de 5 km

Dinu Adriana, în ciuda unei accidentări, a obținut un onorabil loc 5 la categoria 40-49 ani.

De asemenea, micile sportive Dinu Adelina și Gheorghița Timeea, antrenate de profesor Andreea Georgescu, au avut o evoluție curajoasă, obținând rezultate bune, concurând cu sportive mai mari ca vârstă.

Rezultatul echipei de handbal masculin

Echipa de handbal masculin CS Medgidia a fost învinsă în deplasare de CSO Teutonii Ghimbav, cu scorul de 32-29. La pauză, gazdele conduceau cu un avantaj minim, 14-13.

Meci disputat între CS Medgidia și CSO Teutonii Ghimbav

Într-o confruntare intensă, echipele CS Medgidia și CSO Teutonii Ghimbav s-au întâlnit într-un meci plin de tensiune. Prima repriză a fost caracterizată printr-un echilibru remarcabil, ambele formații reușind să marcheze alternativ și menținând un ritm alert. CS Medgidia a încercat să rămână în apropierea adversarilor, însă CSO Teutonii Ghimbav a reușit să se desprindă, intrând la vestiare cu un avans de un gol.

În repriza a doua, competiția a continuat la un nivel ridicat, dar echipa gazdă a reușit să-și mărească treptat avantajul, profitând de unele greșeli în apărarea formației noastre. Deși CS Medgidia a luptat cu determinare până la final, diferența de trei goluri s-a menținut, meciul încheindu-se cu scorul de 32-29 în favoarea CSO Teutonii Ghimbav.

Boxeri de la CS Medgidia la Campionatul Național de Box Juniori

În altă ordine de idei, boxerii Baran Cherim și Galip Cam vor participa la Campionatul Național de Box Juniori care se desfășoară la Bacău, începând de astăzi, 7 octombrie 2024. Cei doi pugiliști de la CS Medgidia sunt pregătiți să urce în ring și să își demonstreze abilitățile, care i-au adus până în această competiție.