România se află în top la campionatele mondiale de schi fond pe role din Italia.

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 162

Sursa foto:

0:00

Sportivii Români Strălucesc la Campionatul Mondial de Schi Fond pe Role

Sportivii Federației Române de Schi-Biatlon au demonstrat din nou că se pot măsura cu cei mai buni din lume. La Campionatul Mondial de Schi Fond pe Role, desfășurat în Ziano di Fiemme, Italia, între 12 și 15 septembrie, echipa României a obținut rezultate remarcabile, incluzând clasări în primele cinci locuri la nivel mondial, în fața unor competiții de renume.

Locuri Fruntașe în Probele de Sprint și Masstart

Gabriel Cojocaru și Florin Dolhascu au reușit o performanță notabilă în proba de Sprint pe echipe seniori, terminând pe locul 4 după o cursă intensă în care s-au luptat cu elitele mondiale. De asemenea, Paul Pepene a obținut un excelent loc 5 în proba de Masstart urcare în stil clasic, confirmându-și astfel statutul de sportiv de elită. În aceeași probă, Gabriel Cojocaru a încheiat pe locul 14, iar Florin Dolhascu pe locul 15. La feminin, Delia Reit a terminat pe locul 22.

Performanțe Remarcabile pentru Juniori

România a obținut rezultate frumoase și în competițiile de juniori. Ionuț Costea s-a clasat pe un impresionant loc 6 în proba de Masstart urcare în stil clasic, iar Iosua Cojocaru a încheiat pe locul 25. În competiția feminină, Boglarka Pall a ocupat locul 16, în timp ce Szidona Kelemen a terminat pe locul 30.

În proba de Sprint pe echipe, juniorii români au avut o evoluție bună, Maria Toma și Szidona Kelemen terminând pe locul 8 la feminin, iar Leonard Rășină și Ștefan Gherghel încheind pe locul 6 la masculin. Maria Toma s-a evidențiat și în proba individuală de Sprint în stil liber, unde s-a clasat pe locul 11, în ciuda condițiilor meteorologice dificile.

Declarații de Suport și Recunoaștere

Puiu Gaspar, Secretar General al Federației Române de Schi-Biatlon, a subliniat importanța rezultatelor obținute: „Performanțele de la Campionatul Mondial de Schi Fond pe Role din Italia sunt o dovadă a muncii neobosite depuse de sportivi și antrenori. A fost impresionant să îi vedem pe Gabriel Cojocaru și Florin Dolhascu luptând pentru un loc pe podium. Totodată, Paul Pepene a obținut un loc 5 meritoriu în proba de Masstart, evidențiind experiența și pregătirea sa deosebită. Nu trebuie să uităm nici de juniorii noștri, care au avut o evoluție curajoasă. Îi felicit pe toți pentru determinarea lor și pentru reprezentarea României.”

Provocările Vremei în Proba de Masstart

Proba de masstart 15 km a fost afectată de condiții meteorologice dificile, cu ploaie și frig, ceea ce a adăugat un nivel suplimentar de provocare pentru sportivi. Cu toate acestea, românii au demonstrat că pot face față oricăror dificultăți, având evoluții meritorii pe parcursul întregii competiții.

Rezultate Remarcabile pentru Sportivii Români în Condiții Dificile

În ciuda vremii nefavorabile, sportivii români au reușit să obțină performanțe notabile la competițiile recente. Gabriel Cojocaru s-a clasat pe locul 10, în timp ce Paul Pepene a terminat pe locul 13, iar Florin Dolhascu a ocupat locul 16.

În cadrul competiției la feminin, Delia Reit a avut parte de ghinion, ruptând un băț în timpul cursei, dar a reușit să finalizeze pe locul 19.

Proba de Masstart 10 km Liber Juniori

Atât băieții, cât și fetele noastre au fost supuși unor condiții meteorologice dificile în proba de masstart 10 km liber juniori. Ionuț Costea a terminat cursa pe locul 19, în ciuda unei probleme tehnice care i-a afectat performanța, determinându-l să piardă câteva poziții importante. Leonard Rășină, Ștefan Gherghel și Iosua Cojocaru au încheiat competiția pe locurile 26, 28 și, respectiv, 36.

În rândul fetelor, Maria Toma a obținut locul 31, iar Boglarka Pall și Szidona Kelemen s-au clasat pe locul 32.