Simona Halep a câștigat primul său meci la turneul din Hong Kong, marcând astfel un succes important la revenire!

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Simona Halep revine pe teren după o lungă absență

După o pauză de patru luni și jumătate cauzată de o accidentare, Simona Halep a făcut astăzi primul său meci la turneul WTA de la Hong Kong. Jucătoarea de 33 de ani, clasată pe locul 1.130 în ierarhia mondială, a avut-o ca adversară pe Arina Rodionova, de 34 de ani, care ocupă locul 114 în clasament. Partida s-a încheiat cu victoria Simonei, în urma unui meci strâns, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.

„Mulțumesc tuturor celor care au venit astăzi să mă susțină. A fost o plăcere să joc din nou după atâtea luni. M-am simțit bine, deși sunt foarte obosită. Am luptat din greu pentru această victorie. După setul doi, am simțit ceva presiune, însă am reușit să revin, în fața unei adversare care a jucat foarte bine. Acum, vreau să mă refac pentru meciul următor. După atâta timp fără competiție, nu știu cum mă voi simți,” a declarat Simona Halep.

O revenire așteptată

Aceasta a fost prima victorie a Simonei Halep de la întoarcerea pe teren, în urma verdictului Tribunalului de Arbitraj Sportiv. Fosta număr 1 mondial a reușit astfel să obțină o victorie după o absență de 778 de zile, ultimul său succes în circuitul WTA datând din 17 august 2022, când a învins-o pe Anastasia Potapova la Cincinnati.

În turul doi la Hong Kong, Simona Halep se va confrunta cu Anna Blinkova, de 26 de ani și clasată pe locul 78 WTA, meci programat pentru joi, 3 octombrie 2024.