Sindicatul „Cardinal” al angajaților din ANR organizează un protest. Care sunt cererile lor?

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 118

Sursa foto:

0:00

Protestul angajaților din Autoritatea Navală Română pentru majorarea salariilor

Angajații Autorității Navale Române (ANR) au inițiat un protest prin care solicită o majorare salarială de 30%. Liderii sindicali afirmă că această promisiune a fost făcută de Ministrul Muncii și Solidarității Sociale. De asemenea, aceștia cer ca ANR să fie exceptată de la aplicarea legii cadru de salarizare a personalului plătit din fonduri publice, similar altor instituții care sunt finanțate integral din venituri proprii, conform unui comunicat emis de Sindicatul liber „Cardinal” al lucrătorilor din ANR.

Responsabilitățile angajaților ANR

Angajații ANR sunt specialiști cu experiență, inclusiv foști căpitani și comandanți de cursă lungă, care se ocupă cu reglementarea traficului maritim și fluvial, inspectarea și certificarea navelor și ambarcațiunilor din România. ANR îndeplinește funcții similare cu cele ale Autorității Aeronautice Civile Române, dar în domeniul transporturilor maritime și fluviale, având roluri de supraveghere, siguranță și dirijare a traficului pe căile navigabile românești.

Până la implementarea primei legi cadru de salarizare a personalului bugetar (Legea 330/2009), salariile angajaților ANR erau stabilite în funcție de bugetul de venituri și cheltuieli aprobat, prin negociere colectivă sau individuală. Însă, începând din 2010, angajații ANR au fost asimilați greșit personalului din sectorul bugetar, ceea ce a dus la stabilirea salariilor în conformitate cu limitele stricte ale legii.

Salariile actuale și impactul asupra personalului

În prezent, salariile angajaților ANR se aliniază Legii cadru de salarizare a personalului bugetar (Legea 153/2017). De exemplu, un căpitan de port, gradul I, gradația 1, cu toate cursurile necesare și Brevet Maritim Superior, are un salariu net de 3640 lei, în timp ce un inspector de specialitate grad III, gradația 4, cu atribuții complexe, câștigă un salariu net de 3667 lei. Aceste sume nu reflectă responsabilitățile și cerințele internaționale, generând un deficit de personal care afectează grav funcționarea ANR și capacitatea acesteia de a oferi servicii de calitate.

Distribuția inechitabilă a volumului de muncă a condus la supraîncărcarea angajaților, afectându-le sănătatea și bunăstarea, și punând în pericol siguranța navigației. Aceste probleme au generat un nivel ridicat de nemulțumire în rândul angajaților ANR, fiind un factor determinant în declanșarea protestului actual.

Distribuie acest articol