Sorin Andrici a câștigat pentru a cincea oară trofeul ultramaratonului Autism 24H la Tulcea.

Dobrogea Online
Moderator Dobrogea Online 155

Sursa foto:

0:00

Jandarmul Sorin Andrici câștigă trofeul Autism 24H pentru a cincea oară consecutiv

În acest weekend, jandarmul Sorin Andrici a reușit să aducă trofeul la Tulcea pentru al cincilea an la rând, clasându-se pe primul loc cu echipa sa de ultramaraton, Spartanii Angelo, în cadrul competiției Autism 24H. Această echipă a reușit să parcurgă un total de 1834 km pe nisip, în decurs de 24 de ore, pe plaja din stațiunea Mamaia, concurând alături de alte 99 de echipe participante.

„A fost o cursă extrem de dificilă, ultramaratonul pe nisip reprezintă o provocare majoră pe parcursul celor 24 de ore! Am alergat în condiții de caniculă, dar ne-am bucurat de un cod portocaliu de furtuni. A fost ploaie și vânt, dar nimic nu ne-a putut opri! Vântul a suflat puternic aproape tot timpul, iar nisipul ne-a „biciuit” fără milă! Competiția a fost acerbă pentru cei care luptau pentru primul loc! Au fost 100 de echipe, cu un total de 1200 de alergători! Echipa mea, Spartanii Angelo, s-a impus cu 1834,5 km, iar echipa IPA Regiunea Galați s-a clasat pe locul doi cu 1785 km. Doresc să felicit fiecare alergător, toți sunt sportivi excepționali, iar noi am alergat cu scop caritabil, sprijinind copiii cu autism! Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine și au făcut donații pentru acești copii! Reprezint Jandarmeria Tulcea!” a declarat Sorin Andrici.

Jandarmul a parcurs 177 km, încheind astfel al șaselea ultramaraton din acest an. Autism 24H este un eveniment caritabil aflat la a IX-a ediție, dedicat susținerii și promovării cauzei copiilor cu autism.