TAS a hotărât să îi acorde Anei Maria Bărbosu medalia de bronz!

Moderator Dobrogea Online 119

Sursa foto:

0:00

Ana Maria Bărbosu primește medalia de bronz la Jocurile Olimpice Paris 2024

Federația Română de Gimnastică a confirmat că Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS) a hotărât ca Ana Maria Bărbosu să fie recompensată cu medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Sabrina Maneca Voinea, reprezentând CSM Constanța, a terminat competiția pe locul 4.

Decizia TAS a fost rezultatul memoriilor depuse de Federația Română de Gimnastică și Comitetul Olimpic și Sportiv Român. Tribunalul a decis că medalia de bronz îi revine Anei Maria Bărbosu.

„Federația Română de Gimnastică, prin intermediul societății de avocatură specializată în dreptul sportului, Gherdan și Asociații SCA, cu avocatul coordonator Sabin Gherdan și avocații Călina Tejan și Raul Ștefan Celmare, a depus un efort colectiv timp de cinci zile și patru nopți pentru a obține această decizie”, se arată în comunicatul oficial.

Deciziile TAS în cazul Bărbosu și Voinea

În ceea ce privește cazul Anei Maria Bărbosu și Federația Internațională de Gimnastică, TAS a formulat următoarele decizii:

1. Cererea depusă de Ana Maria Bărbosu a fost parțial admisă.
  2. Contestația formulată de Jordan Chiles a fost considerată întârziată cu un minut conform articolului 8.5 din Regulamentul Tehnic FIG și a fost declarată fără efect.
  3. Scorul inițial de 13.666 acordat sportivei Jordan Chiles în finală a fost reinstaurat.
  4. Federația Internațională de Gimnastică va stabili clasamentul finalei și va distribui medaliile conform acestei decizii.
  5. Toate celelalte solicitări au fost respinse.

În cazul Sabrina Maneca Voinea, cererea depusă de FRG a fost respinsă. Astfel, Ana Maria Bărbosu obține medalia de bronz, iar Sabrina Maneca Voinea finalizează competiția pe locul 4.

„Felicitări ambelor gimnaste pentru performanța remarcabilă la Jocurile Olimpice de la Paris!” a declarat avocatul Sabin Gherdan.