Zece gimnaste de la Clubul Sportiv „Victoria” Cumpăna au obținut calificarea pentru Cupa României.

Dobrogea Online

Sursa foto:

0:00

Campionatul Național de Junioare IV la Gimnastică Ritmică

Pe 5 octombrie 2024, Sepsi Arena din municipiul Sfântu Gheorghe, județul Covasna, a găzduit “Campionatul Național de Junioare IV” la Gimnastică Ritmică. Acest eveniment a fost organizat de Federația Română de Gimnastică Ritmică, în colaborare cu ACS Carla Ritmic Gim Brașov și Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe.

Competiția a fost plină de emoție și grație, unde cele mai talentate tinere gimnaste din țară și-au demonstrat abilitățile, aspirând la obținerea celor mai valoroase medalii și calificarea la Cupa României.

Rezultate Remarcabile pentru Clubul Sportiv “Victoria” Cumpăna

Sportivele de la Clubul Sportiv “Victoria” Cumpăna au înregistrat performanțe deosebite în cadrul competiției:

• Badea Sofia (8 ani) a câștigat 3 medalii: o medalie de argint la individual compus și două medalii de bronz, la probele fără obiect și cu coardă.
  • Banciu Sofia (9 ani) s-a clasat pe locul 5 la individual compus.
  • Vasiliu Ioana (9 ani) a obținut locul 7 la individual compus.

În plus, zece gimnaste ale Clubului Sportiv “Victoria” Cumpăna s-au calificat pentru a participa la Cupa României, cea mai importantă competiție de Gimnastică Ritmică din acest an, programată pentru 6 octombrie 2024.

Performanțe Notabile

Echipa de junioare a clubului “Victoria Cumpăna” s-a clasat pe locul doi la nivel național în cadrul Campionatului Național de Junioare la Gimnastică Ritmică, evidențiind astfel talentul și dedicarea acestor tinere sportive.